Excel – pár poznámek a příklad použití

Pár užitečných odkazů a tipů, na co se zaměřit ○ Příklad vytvoření příkazového řetězce pro MicroStation

Excel, tabulkový procesor od firmy Microsoft, patří vedle CAD programů k základním nástrojům každého projektanta. Spousta různých tabulek je součástí každého projektu, a když tabulka, tak v Excelu.

Excel je dobře známý a hodně rozšířený. Díky jeho schopnostem se určitě každému vyplatí ho poznat co nejlépe. A to je vlastně hlavní sdělení tohoto článku – důrazné doporučení všem uživatelům: Naučte se pracovat s Excelem co nejvíc! Ušetří vám to mnoho času a námahy!

O Excelu vychází knihy a učebnice, nabídka školení všech úrovní je bohatá. K dispozici je mnoho online zdrojů, návodů, tipů a triků. V češtině například:

Na jaké oblasti se zaměřit přednostně?

  • Funkce, pro projektanta jsou vedle základních matematických nejvíc využitelné vyhledávací, textové a logické;
  • základy maticových vzorců;
  • práce s daty – import, export, úpravy;
  • kontingenční tabulky;
  • podmíněné formátování.

Úplně nové možnosti Excelu, hlavně v oblasti automatizace práce, otevírají makra. Naučte se VBA a nechte pracovat Excel za vás! A jak už jsem psal v úvodním článku o MicroStationu, i on se dá rozšiřovat pomocí VBA, takže základy VBA využijete i v něm.

Příklad: funkce CONCATENATE

Aby tento článek nebyl jenom obecný, přidávám alespoň malý příklad. Využijeme Excel pro vytváření příkazů pro MicroStation, o kterém jsem psal ve 2. díle seriálu o MicroStationu.

Určitě by bylo praktické vytvořit si takové příkazy pro všechny součásti kresby situace projektovaných sítí. Vždy jsou to atributy prvku, příkaz pro zahájení kreslení prvku a případně datový parametr. Můžeme tedy vytvořit jednoduchou tabulku se sloupci vrstva, barva, typ čáry, tloušťka čáry, příkaz a parametr. Tabulku vyplníme podle potřeby:

211-01

Do dalšího sloupce vložíme textovou funkci CONCATENATE, která umí sloučit několik textových řetězců (může jich být až 255) do jednoho. Argumenty této funkce (texty ke spojení) mohou být přímo zadané texty (zadávají se v uvozovkách), odkazy na buňky nebo vnořené funkce. Argumenty se oddělují (jako u všech funkcí Excelu) středníkem.

Začít můžeme jednoduše, vložíme funkci CONCATENATE a jako jediný argument použijeme náš příkaz:

=CONCATENATE(„LEVEL CREATE kan_trasa; LV=kan_trasa; CO=3; LC=3; WT=3; PLACE SMARTLINE“)

Pak postupně nahradíme pevně zadané atributy odkazy na buňky s těmito atributy a doplníme potřebné uvozovky a středníky (na ty musíme dát trochu pozor, jsou součástí výsledného řetězce i vzorce:

=CONCATENATE(„LEVEL CREATE“;A2;“;LV=“;A2;“;CO=“;B2;“;LC=“;C2;“;WT=“;D2;“;“;E2)

Zbývá ještě doplnit parametr, ovšem jenom v případě, kdy je potřeba. Toho můžeme dosáhnout pomocí vnořené logické funkce KDYŽ. Je-li sloupec F prázdný, výsledek bude prázdný řetězec, v opačném případě složíme výsledek opět pomocí funkce CONCATENATE z textem „T,“ a odkazem na buňku s parametrem:

=CONCATENATE(„LEVEL CREATE“;A2;“;LV=“;A2;“;CO=“;B2;“;LC=“;C2;“;WT=“;D2;“;“;E2;KDYŽ(F2=““;““;CONCATENATE(″T, ″;F2)))

Hotovo!  Takto jsme schopni vytvářet příkazy velmi jednoduše. Do přehledné tabulky zadáváme atributy a pak jenom zkopírujeme funkci z prvního řádku.

Poznámka:

Spojování textových řetězců do jednoho se dá provést i pomocí operátoru „&“ (ampersand), takže například vnořená funkce CONCATENATE může být nahrazena výrazem

″;T, ″&F4

Stejně tak by bylo možné upravit celou funkci. Zápis je stručnější a kdyby chtěl někdo spojovat více než 255 řetězců (limit funkce CONCATENATE), může, u ampersandu žádný limit není.

Štítky

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com