MicroStation – Instalace doplňků

Tento článek popisuje obecný postup instalace doplňků (addins) poskytovaných na stránkách jesyka.cz (doplňky jsk).

Postup je určený pro MicroStation V8.

Instalace doplňku je jednoduchý proces se třemi kroky: stažení a rozbalení instalačního balíčku, umístěním doplňku do vhodné složky a zahrnutí této složky do konfigurace MicroStationu.

Existuje mnoho způsobů, jak to provést. Ten, který je nastavený v instalačním balíčku a popsaný v tomto návodu, je určený pro uživatele, kteří nemají žádné zkušenosti s konfigurováním MicroStationu. Zkušení uživatelé mohou zvolit vlastní způsob, který nejlépe vyhovuje jejich požadavkům nebo jejich konfiguračnímu systému. Pro ně potřebné informace jsou uvedeny v tomto samostatném článku.

1. Stažení a rozbalení instalačního balíčku

Doplněk jsk je distribuován v komprimovaném archivním souboru typu ZIP.

Po jeho stažení a rozbalení získáme složku jskAddins, která obsahuje několik podsložek a souborů.

3. Umístění doplňku

Složku jskAddins s celým jejím obsahem přesuneme do složky pracovního prostředí MicroStationu. Ve výchozím stavu je to složka WorkSpace. Její skutečný název a cesta k ní záleží na konkrétní konfiguraci MicroStationu. Pokud ji neznáme, zjistíme ji v dialogu O pracovním prostředí (nabídka Prostředí – O pracovním prostředí):

Obr. 1: Složka pracovního prostředí je rodičovská složka složky Users.

Pokud jsme již v minulosti nějaký doplněk jsk instalovali a složka jskAddins už existuje, povolíme při přesunu nově stažené složky jskAddins do složky WorkSpace nahrazení souborů v cíli:

Obr. 2: Přesun stažené složky jskAddins do složky WorkSpace

3. Zápis do konfiguračního souboru uživatele

Při první instalaci doplňku jsk musíme upravit uživatelský konfigurační soubor. Při každé další instalaci doplňků jsk to již není třeba a tento krok můžeme vynechat.

Pokud nevíme, který uživatelský soubor používáme a kde se nachází, zjistíme to (stejně jako v případě složky WorkSpace) v dialogu O pracovním prostředí. Je zde uveden pod názvem Uživatelská konfigurace, viz obr. 1 (v našem případě tedy soubor P:\WorkSpace\Users\Jesyka.ucf).

Soubor ucf je běžný textový soubor, který otevřeme například v programu Poznámkový blok.

Na jeho konec přidáme tyto dva řádky:

%include $(_USTN_WORKSPACEROOT)jskAddins/addins.ucf
%include $(JSK_ADDINS_MDL)*.ucf

Soubor uložíme a zavřeme.

Spuštění doplňku

Pokud jsme měli během instalace spuštěný MicroStation, zavřeme ho a spustíme znovu.

V jeho uživatelském rozhraní přibyde panel nástrojů nainstalovaného doplňku. Pokud ne, otevřeme ho pomocí dialogu Panely nástrojů (nabídka Nástroje – Panely nástrojů…).

To je vše. Pomocí panelu nástrojů můžeme doplněk začít používat.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com