O webu Jesyka

Jesyka, web o programech pro projektování inženýrských staveb.

Jsem projektant vodovodů a kanalizací s dlouhou praxí. Začínal jsem ještě u rýsovacího prkna a prožil přechod k počítačům a ke kancelářským a CAD programům.

Dnes jsou naprosto nepostradatelné. Ale ani dnes nejsou vždy plně využívané. Někteří uživatelé s nimi pracují jen na základní úrovni, neznají mnoho jejich funkcí a pokročilejších možností, nebo se jich bojí. Používají zbytečně složité, na chyby náchylné, časově náročné postupy. Nebo naopak provádí rutinní, drobné úkony, které při častém opakování ve výsledku zaberou mnoho času. Je to neefektivní a neproduktivní, nudné a zbytečné.

Tomu jsem se snažil vyhnout. Abych si co nejvíc zjednodušil práci, zkoušel jsem, co všechno se s dá v programech udělat, jaké funkce obsahují, jak se dají přizpůsobit podle potřeby.

Používal jsem hlavně kancelářské programy Excel a Word a CAD software MicroStation. Začal jsem vytvářet vlastní funkce a procedury pomocí maker v Excelu a postupně se naučil jejich jazyk, Visual Basic for Applications. Ten podporuje i MicroStation a jeho potencionální využití je obrovské, od jednoduchých jednoúčelových doplňků po komplexní aplikace.

Programování mi při projektování hodně pomáhalo. Postupně jsem se naučil i další jazyky, C# pro vývoj vlastních desktopových aplikací a JavaScript pro web.

Možná budou moje zkušenosti zajímavé i pro další projektanty a uživatele. Možná někteří využijí moje aplikace. Proto jsem založil tyto stránky.

Zdůrazňuji, že nejsem expert na Excel, MicroStation ani na programování. Netvrdím, že postupy a návody, které uvádím ve svých článcích, jsou nejlepší a jediné správné. Vychází z mojí praxe a jsou pro mě přínosné. Skutečné experty prosím o shovívavost. Tyto stránky pro ně nejsou určeny.

Všechny vlastní aplikace, které na tomto webu nabízím, mám ověřené jak vlastním používáním, tak používáním dalšími uživateli, kteří o ně projevili zájem.

Uvítám jakékoli dotazy, připomínky nebo náměty. Pište prosím na e-mail info@jesyka.cz nebo použijte kontaktní formulář:

Aktualizace

18. 10. 2022

Štítky

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com